Uzdrowisko Wieniec, Wieniec-Zdrój
T: +48 (54) 272 10 00
Uzdrowisko Wieniec, Wieniec-Zdrój
Tło bannera

Zabiegi lecznicze

Wybierz
datę przyjazdu
Wybierz
datę wyjazdu
Gwarancja najniższej ceny
Hydroterapia/Balneoterapia
Hydroterapia/Balneoterapia
Kąpiel siarczkowo – siarkowodorowa

Kąpiel w wannie z wodą o temperaturze 36-37˚C zawierającą związki siarki, która działa na: naskórek, naczynia krwionośne, chrząstkę stawową. Kąpiel z siarką wykorzystuje się do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów, RZS, ZZSK, dyskopatii, stanów pooperacyjnych i pourazowych kości oraz stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób dermatologicznych (łuszczyca, trądzik, wyprysk).

Natrysk płaszczowy

Natrysk na ciało wody z dysz umieszczonych w ścianach kabiny natryskowej. Siła działania bodźcowego natrysku zależy od temperatury użytej wody i jej ciśnienia, zaś oddziaływanie termiczne jest uzależnione od różnicy temperatur między woda a ciałem. Efektem zabiegu może być zmniejszenie ciśnienia krwi, przekrwienie skóry, pobudzenie układu krwionośnego, odprężenie i uspokojenie, pobudzenie procesów przemiany materii.

Masaż podwodny ręczny

Masaż ciała pacjenta zanurzonego w wodzie. Jest wykonywany przez terapeutę dyszą z silnym strumieniem wody, w celu pobudzenia krążenia i zwiększenia przemiany materii, rozluźnienia mięśni, zmniejszenia napięcia nerwowego oraz złagodzenia dolegliwości bólowych.

Kąpiel kwasowęglowa wodna

Kąpiel w wannie o temperaturze 32-35˚C nasyconej dwutlenkiem węgla w celu poprawy ukrwienia, rozszerzenia naczyń włosowatych, zwolnienia akcji serca, wzrostu diurezy, zmniejszenia, a następnie wentylacji płuc. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze, choroby objawiające się zwężeniem naczyń krwionośnych kończyn dolnych (np. na tle miażdżycy i cukrzycy), nerwice wegetatywne i psychowegetatywne, choroby czynnościowe serca z przyśpieszoną jego akcją

Kąpiel kwasowęglowa gazowa

Zabieg w komorze z zastosowaniem dwutlenku węgla lecz bez użycia wody. Zabieg poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie układu nerwowego, zwiększa diurezę,działa uspokajająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze, choroby objawiające się zwężeniem naczyń krwionośnych kończyn dolnych (np. na tle miażdżycy i cukrzycy), nerwice wegetatywne i psychowegetatywne, choroby czynnościowe serca z przyśpieszoną jego akcją.

Masaż wirowy kończyn górynch lub dolnych

Stały natrysk na kończyny zanurzone w wodzie z dysz umieszczonych w ściankach wanienek. Powoduje rozluźnienie mięśni, zmniejszenieobrzęków, zwiększenie krążenia oraz poprawę przemiany materii, zmniejszenie odczuwania bólu, stymulację procesów regeneracyjnych po operacjach i urazach. Zabiegi są też korzystne w terapii przykurczów mięśni.

Kąpiel perełkowa

Kąpiel w wannie z wodą o temperaturze 34-36˚C, do której za pomocą licznych dysz wtłaczane jest powietrze. Powstające fale pęcherzyków, wywierają mikromasaż. Wskazania: w stanach zmęczenia, bezsenności, niskim ciśnieniu krwi, przeciążeniu mięśni, zespołach odkręgosłupowych.

Kąpiel perełkowa z hydromasażem

Kąpiel perełkowa z dodatkowym masażem strumieniami wody z 12 dysz umieszczonych w ścianach wanny. Powoduje rozluźnienie mięśni, przekrwienie tkanek, przemieszczenie płynów ustrojowych, zwiększa dopływ krwi żylnej do serca oraz poprawia przemianę materii, daje uczucie rozluźnienia i odprężenia.

Bicze szkockie

Natrysk ciała silnym strumieniem wody(do 3 atm.) o zmiennej temperaturze(stosuje się naprzemiennie wodę o temperaturze ok.40° C i o temperaturze ok.20° C).Podczas zabiegu dochodzi do pobudzenia układu krążenia, hartowania organizmu, obniżenia ciśnienia krwi, działania uspokajającego i relaksującego.

Peloidoterapia (borowina)
Peloidoterapia (borowina)
Zawijanie borowinowe

Obłożenie okolicy zabiegowej borowiną o temperaturze 42-45˚C w celu intensywnego przegrzania miejscowego i ogólnego organizmu. Prowadzi to do uzyskania efektu przeciwbólowego ​i rozkurczowego, intensywnego transportu substancji z borowiny do ciała oraz ze skóry do borowiny. Stosujemy je w: przewlekłych zespołach bólowych narządu ruchu na tle zmian zwyrodnieniowych, dyskopatiach, chorobach nerwów obwodowych, chorobach reumatoidalnych (okres remisji), chorobach ginekologicznych.

Krioterapia
Krioterapia
Krioterapia (z zastosowaniem ciekłego azotu)

Schładzanie okolicy zabiegowej za pomocą strumienia parami azotu(temperatura u wylotu dyszy ok.-160 C) w czasie max.3 min. w celu miejscowego zwężenia naczyń krwionośnych, zwiększenia lepkości krwi, zmniejszenia procesów przemiany materii i odczuć bólowych, hamowania procesów zapalnych.

Miejscowe stosowanie zimna zaleca się w przypadku: urazów kości, stawów i mięśni, we wczesnym okresie oparzeń, w bardzo wczesnym stadium reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby reumatoidalnej tkanek miękkich, w leczeniu zapalenia stawu w przebiegu dny moczanowej, bólów stawów i mięśni w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, nerwobólów nerwów obwodowych oraz zespołów bólowych, pooperacyjnych przykurczy mięśni i ścięgien oraz zaburzeń przepływu w układzie żylno-chłonny, przygotowania do kinezyterapii.

Światłolecznictwo
Światłolecznictwo
Laseroterapia (niskoenergetyczna)

Zabieg naświetlania tkanek za pomocą światła laserowego o właściwościach biostymulacyjnych w celu pobudzenia różnorodnych struktur organizmu i jego funkcji.

Dostarczona do tkanek i komórek dodatkowa energia wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu zaś zmiany w polaryzacji błon komórkowych i gospodarce tlenowej komórek, dają efekt przeciwbólowy. Lasery biostymulacyjne stosuje się w leczeniu :trudno gojących się ran i owrzodzeń, blizn pooperacyjnych, chorób narządu ruchu (choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów), uszkodzeń nerwów obwodowych oraz ich nerwobólach, chorób naczyń żylnych i chłonnych (zespół pozakrzepowy, obrzęk chłonny), złamań, zwichnięć i stłuczeń.

Laseroteria wysokoenergetyczna (HIL)

Zabieg z wykorzystanie promieniowania laserowego o dużej mocy szczytowej impulsu, krótkim czasie jego trwania oraz dużymi przerwami między impulsami. Wysoka moc pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego i docieranie do głęboko położonych struktur(mięśni ścięgien, więzadeł). Mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje bramki bólowe i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Wskazaniami do zastosowania HILT są: stany zapalne(ostre, podostre i przewlekłe), bóle różnych odcinków kręgosłupa i kończyn, urazy mięśni i stawów, wspomaganie rehabilitacji pooperacyjnej, choroby skóry.

Masaże
Masaże
Masaż leczniczy ręczny (klasyczny)

Masaż klasyczny to metoda leczenia zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a także przyczyn chorobowych. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek. Masażysta poprzez użycie odpowiednich technik i chwytów(np. głaskanie, rozcieranie, ugniatania, oklepywanie, wibracja) uzyskuje efekt rozluźnienia mięśni, skóry i tkanek podskórnych, a także zwiększenia ukrwienia w okolicy poddanej zabiegowi.

Skutkiem takiego oddziaływania jest zmniejszenie bólu i przyspieszeniem gojenia się tkanek. uzyskanie efektu rozluźnienie mięśni i rozluźnienie psychofizyczne.

Drenaż limfatyczny ręczny

Jest to rodzaj delikatnego masażu, którego zadaniem jest poprawa w określonych okolicach przepływu chłonki z naczyń włosowatych, przez coraz większego kalibru naczynia chłonne, do kątów żylnych.

Stosowany w stanach po operacjach, gdzie usunięto znaczną liczbę węzłów chłonnych, w zaburzeniach przepływu limfy związanych z nadciśnieniem tętniczym i żylnym, zwiększoną przepuszczalnością ścian naczyń, niewydolnością krążenia tętniczego.

Masaż wodny mechaniczny

Masaż na łóżku wyposażonym w dysze napełnione wodą, które poruszają się ruchami okrężnymi masując ciało pacjenta w celu poprawy krążenia krwi oraz rozluźnienia mięśni.

Ten zabieg pobudza układ krwionośny i limfatyczny, przyspiesza wchłanianie obrzęków; zwiększa elastyczność i wytrzymałość aparatu wiązadłowego oraz ruchomość stawów; wpływa na autonomiczny układ nerwowy, regulując jego czynność.

Aquavibron

Masaż suchy wykonany aparatem z membraną masującą wykonaną z gumy. Jest ona wprowadzana w drgania przez energię wytwarzającą się podczas przepływu przez aparat wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zabieg jest stosowany w: nerwicach, nerwobólach, stanach wyczerpania psychicznego, zaburzeniach krążenia obwodowego, zespołach bólowych kręgosłupa.

Fala akustyczna
Fala akustyczna
Ultradźwięki

Zabieg z wykorzystaniem fal akustycznych o wysokiej częstotliwości (1 – 3 MHz). Głównym efektem oddziaływania leczniczego jest „wewnętrzny mikromasaż tkankowy” oraz wytworzone endogenne ciepło, zwiększony metabolizm komórkowy. Ultradźwięki wpływając również na cały organizm, poprzez oddziaływanie na korzenie, sploty czy też zwoje nerwowe wywołują (na drodze odruchu) reakcje w narządach objętych procesem chorobowym. W trakcie stosowania tych zabiegów wykorzystuje się ich działanie: przeciwbólowe, zwiększające ukrwienie tkanek i poprawiające trofikę, zmniejszające napięcie mięśni, zwiększające rozciągliwość tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych),przyspieszające gojenie ran.

Ultradźwięki wykorzystuje się w leczeniu: zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa oraz nerwobólach, zespołów przeciążeniowych ścięgien i mięśni, zmianzapalno-zwyrodnieniowych ścięgien (np. ostrogi piętowej), przykurczów ścięgien.

Fala uderzeniowa (SWT)

Zabieg z wykorzystaniem wysokoenergetycznej fali dźwiękowej i przekazywanie jej bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała. Efektem zastosowania jest przyspieszenie procesu zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi, zwiększenie produkcji kolagenu, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów i ich usuwanie z chorej tkanki, oraz zmniejszenie napięcia mięśni.

Terapię falą uderzeniową stosuje się w schorzeniach ortopedycznych, traumatologicznych oraz problemach medycyny sportowej, takich jak: zespoły bólowe stawów, przewlekłe entezopatie, zespoły pourazowe związane z bólem, stymulacja procesu zrostu kostnego, powtarzające się bóle mięśniowe kończyn górnych i dolnych, terapia punktów spustowych, uszkodzenia ścięgien i torebek stawowych.

Fizykoterapia
Fizykoterapia
Jonoforeza

Celem jonoforezy jest wprowadzenie do tkanki ,za pomocą prądu stałego, leku ( roztworu wodnego, żelu bądź maści) o działaniu leczniczym. Prąd wywołując zwiększenie ukrwienia skóry ułatwia wnikanie cząsteczek leku do organizmu.

W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, miejscowo znieczulającym, rozmiękczającym tkankę bliznowatą.

Prądy diadynamiczne

W terapii prądami diadynamicznymi wykorzystuje się prąd stały oraz nałożony na niego prąd sinusoidalnie zmienny. Poszczególne prądy diadynamiczne (MF, DF,CP,LP,RS, MM) mają różne zastosowanie terapeutyczne i są wykorzystywane w celu działania przeciwbólowego, pobudzenia mięśni szkieletowych, zwiększenia ukrwienia, działania przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego.

Ten rodzaj prądów stosuje się w leczeniu: przewlekłych chorób będących następstwem urazów narządów ruchu, zespołów korzeniowych, chorób reumatycznych, osteoporozy, zapaleń okołostawowych.

Prądy Traberta (Ultra Reiz)

Jest to rodzaj masażu prądem bodźcowym .Podczas zabiegu jest odczuwalne wyraźne drżenie mięśni. Prądy charakteryzują się natychmiastowym działaniem przeciwbólowym, zwiększeniem ukrwienia tkanek, rozluźnieniem mięśni i obniżeniem napięcia mięśni szkieletowych. Zabieg stosowany w leczeniu przewlekłych i pourazowych chorobach stawów obwodowych i kręgosłupa

Prądy TENS (przeskórna elektrostymulacja nerwów)

Jest to zabieg z wykorzystaniem odpowiednich prądów impulsowych w celu działania przeciwbólowego. Wygaszaniu bólu następuje poprzez zmniejszenie liczby sygnałów wysyłanych przez włókna bólowe do kory mózgowej.

Zabieg stosowany w leczeniu: korzeniowych zespołów bólowych, neuralgii, zapaleń nerwów, uszkodzeń nerwów obwodowych, bólów w chorobie zwyrodnieniowej, bólów towarzyszącym chorobom narządu ruchu.

Prądy Kotz’a

Stymulacja zdrowych mięśni, prawidłowo unerwionych, prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotz`a stosowane są często nie tylko w rehabilitacji lecz również w odnowie biologicznej i sporcie.

Terapia może mieć na celu utrzymanie siły mięśni, niedopuszczenie do ich zaniku lub zwiększenie ich masy, wytrzymałości oraz siły, poprawę krążenia i metabolizmu.

Prądy interferencyjne (Nemeca)

Jest to zabieg z wykorzystaniem prądów średniej częstotliwości, które dają efekty lecznicze głęboko w tkankach.

W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy(podwyższenie progu bólu), pobudzić mięśnie do skurczu, usprawnić krążenie obwodowe poprzez rozszerzenie naczyń krwionośny, usprawnić procesy odżywcze i przemiany materii w tkankach.

Elektrostymulacja

W wyniku użycia impulsowego prądu elektrycznego dochodzi do skurczu mięśni. Zabieg wywołuje kontrolowany skurczu mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach.

Znajduje szerokie zastosowanie w chorobach neurologicznych, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone. Zabieg stosowany w leczeniu: osłabienia siły mięśni, częściowych uszkodzeń nerwów obwodowych, zaników mięśniowych, wtórnych efektów porażeń wiotkich mięśni.

Magnetoterapia

Leczenie polem magnetycznym małej częstotliwości, które przenika przez całe ciało docierając do każdej komórki. Efektem działania na organizm jest: zmiana polaryzacji błon komórkowych i lepsze przyswajanie tlenu przez tkanki, przyspieszenie procesów regeneracyjnych i zrostu kości poprzez poprawę odżywiania tkanek, poprawa krążenia obwodowego.

Zabieg stosowany w leczeniu: chorób zwyrodnieniowych stawów, chorób reumatoidalnych tkanek miękkich, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, schorzeń tkanek miękkich, stanów po złamaniach kości, zwichnięć stawów, naderwań ścięgien i torebek stawowych, osteoporozy, zaburzeń krążenia obwodowego, trudno gojących się ran.

Diatermia

Zabieg, w którym wykorzystuje się pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości, które wytwarza ciepło wewnątrz tkanek. ciepło endogenne powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększony przepływ krwi, pobudzenie procesów przemiany materii, przyspieszenie procesów wchłaniania tkankowego, wzrost liczby krwinek białych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie pobudliwości układu mięśniowo-nerwowego.

Diatermia daje korzystne efekty w schorzeniach, w których celowe jest stosowanie ciepła: podostre i przewlekłe choroby reumatyczne, zapalenia okołostawowe, zespoły przeciążeniowe stawów kręgosłupa i kończyn, przykurcze mięśni, przewlekłe choroby zatok, ucha i nosa, stany po zapaleniu jajników i dróg rodnych, zapalenia gruczołu krokowego w okresie remisji

Kinezyterapia
Kinezyterapia
Ćwiczenia indywidualne czynne

Ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę z pacjentem. Są one indywidualnie dobierane z uwzględnieniem problemu terapeutycznego i możliwości funkcjonalnych. W terapii wykorzystywane są różne przybory i przyrządy (np. małe i duże piłki, taśmy, dyski sensoryczne). Celem ćwiczeń jest poprawa zaburzonej funkcji pacjenta i powrót do sprawności.

Szczególnie zalecana u osób po urazach (złamania, skręcenia, uszkodzenie więzadeł), z bólami kręgosłupa), z problemami funkcjonalnymi zlokalizowanymi w różnych częściach ciała (np. w obrębie dłoni)

Ćwiczenia zbiorowe

Ćwiczenia na sali gimnastycznej prowadzone przez fizjoterapeutę dla grupy pacjentów. W zależności od rodzaju schorzeń proponujemy gimnastykę kardiologiczną, ogólnousprawniającą, oddechową oraz gimnastykę dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Ćwiczenia zbiorowe w wodzie

Ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę dla grupy pacjentów wykonujących w tym samym czasie to samo ćwiczenie na basenie. Środowisko wodne odciąża stawy człowieka i jednocześnie daje optymalne warunki do treningu mięśni w przypadku schorzeń stawów kończyn dolnych i kręgosłupa.

Trening interwałowy

Trening na rowerze stacjonarnym ze zmiennym obciążeniem stosowany głównie w rehabilitacji kardiologicznej. Jego celem jest poprawienie wydolności wieńcowej i ogólnej sprawności organizmu, u osób pozornie zdrowych jak i z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W trakcie ćwiczeń monitorowane jest tętno, ciśnienie tętnicze i zapis EKG

Ćwiczenia na przyrządach

Ćwiczenia ogólnokondycyjne wykonywane na specjalistycznym sprzęcie treningowym pod nadzorem terapeuty. Główny cel to poprawa wydolności organizmu oraz utrata nadmiaru wagi ciała.

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij