Wszystkie zabiegi muszą zostać zlecone przez lekarza uzdrowiskowego.
Wszystkie zabiegi muszą zostać zlecone przez lekarza uzdrowiskowego.
Ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę dla grupy pacjentów wykonujących w tym samym czasie to samo ćwiczenie na basenie. Środowisko wodne odciąża stawy człowieka i jednocześnie daje optymalne warunki do treningu mięśni w przypadku schorzeń stawów kończyn dolnych i kręgosłupa.
Kąpiel w wannie o temperaturze 32-35˚C nasyconej dwutlenkiem węgla w celu poprawy ukrwienia, rozszerzenia naczyń włosowatych, zwolnienia akcji serca, wzrostu diurezy, zmniejszenia, a następnie wentylacji płuc. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze, choroby objawiające się zwężeniem naczyń krwionośnych kończyn dolnych (np. na tle miażdżycy i cukrzycy), nerwice wegetatywne i psychowegetatywne, choroby czynnościowe serca z przyśpieszoną jego akcją
Zabieg w komorze z zastosowaniem dwutlenku węgla lecz bez użycia wody. Zabieg poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie układu nerwowego, zwiększa diurezę,działa uspokajająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zastosowanie: nadciśnienie tętnicze, choroby objawiające się zwężeniem naczyń krwionośnych kończyn dolnych (np. na tle miażdżycy i cukrzycy), nerwice wegetatywne i psychowegetatywne, choroby czynnościowe serca z przyśpieszoną jego akcją.
Kąpiel w wannie z wodą o temperaturze 36-37˚C zawierającą związki siarki, która działa na: naskórek, naczynia krwionośne, chrząstkę stawową. Kąpiel z siarką wykorzystuje się do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów, RZS, ZZSK, dyskopatii, stanów pooperacyjnych i pourazowych kości oraz stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób dermatologicznych (łuszczyca, trądzik, wyprysk).
Obłożenie okolicy zabiegowej borowiną o temperaturze 42-45˚C w celu intensywnego przegrzania miejscowego i ogólnego organizmu. Prowadzi to do uzyskania efektu przeciwbólowego i rozkurczowego, intensywnego transportu substancji z borowiny do ciała oraz ze skóry do borowiny. Stosujemy je w: przewlekłych zespołach bólowych narządu ruchu na tle zmian zwyrodnieniowych, dyskopatiach, chorobach nerwów obwodowych, chorobach reumatoidalnych (okres remisji), chorobach ginekologicznych.
Kąpiel w wannie z wodą o temperaturze 34-36˚C, do której za pomocą licznych dysz wtłaczane jest powietrze. Powstające fale pęcherzyków, wywierają mikromasaż. Wskazania: w stanach zmęczenia, bezsenności, niskim ciśnieniu krwi, przeciążeniu mięśni, zespołach odkręgosłupowych.
Kąpiel perełkowa z dodatkowym masażem strumieniami wody z 12 dysz umieszczonych w ścianach wanny. Powoduje rozluźnienie mięśni, przekrwienie tkanek, przemieszczenie płynów ustrojowych, zwiększa dopływ krwi żylnej do serca oraz poprawia przemianę materii, daje uczucie rozluźnienia i odprężenia.
Jest to zabieg wykonywany w wannie z leczniczą wodą termalną, do której przez specjalne dysze doprowadzana jest woda pod odpowiednio zwiększonym ciśnieniem wywołując efekt hydrodynamiczny.
Stały natrysk na kończyny zanurzone w wodzie z dysz umieszczonych w ściankach wanienek. Powoduje rozluźnienie mięśni, zmniejszenieobrzęków, zwiększenie krążenia oraz poprawę przemiany materii, zmniejszenie odczuwania bólu, stymulację procesów regeneracyjnych po operacjach i urazach. Zabiegi są też korzystne w terapii przykurczów mięśni.
Natrysk na ciało wody z dysz umieszczonych w ścianach kabiny natryskowej. Siła działania bodźcowego natrysku zależy od temperatury użytej wody i jej ciśnienia, zaś oddziaływanie termiczne jest uzależnione od różnicy temperatur między woda a ciałem. Efektem zabiegu może być zmniejszenie ciśnienia krwi, przekrwienie skóry, pobudzenie układu krwionośnego, odprężenie i uspokojenie, pobudzenie procesów przemiany materii.
Natrysk ciała silnym strumieniem wody(do 3 atm.) o zmiennej temperaturze(stosuje się naprzemiennie wodę o temperaturze ok.40° C i o temperaturze ok.20° C).Podczas zabiegu dochodzi do pobudzenia układu krążenia, hartowania organizmu, obniżenia ciśnienia krwi, działania uspokajającego i relaksującego.
Masaż klasyczny rozluźnia napięte mięśnie, poprawia przepływ krwi, zwiększa elastyczność mięśni i zakres ruchomości oraz zmniejsza odczucia bólowe.
Jest to rodzaj delikatnego masażu, którego zadaniem jest poprawa w określonych okolicach przepływu chłonki z naczyń włosowatych, przez coraz większego kalibru naczynia chłonne, do kątów żylnych.
Stosowany w stanach po operacjach, gdzie usunięto znaczną liczbę węzłów chłonnych, w zaburzeniach przepływu limfy związanych z nadciśnieniem tętniczym i żylnym, zwiększoną przepuszczalnością ścian naczyń, niewydolnością krążenia tętniczego.
Masaż suchy wykonany aparatem z membraną masującą wykonaną z gumy. Jest ona wprowadzana w drgania przez energię wytwarzającą się podczas przepływu przez aparat wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zabieg jest stosowany w: nerwicach, nerwobólach, stanach wyczerpania psychicznego, zaburzeniach krążenia obwodowego, zespołach bólowych kręgosłupa.
Masaż na łóżku wyposażonym w dysze napełnione wodą, które poruszają się ruchami okrężnymi masując ciało pacjenta w celu poprawy krążenia krwi oraz rozluźnienia mięśni.
Ten zabieg pobudza układ krwionośny i limfatyczny, przyspiesza wchłanianie obrzęków; zwiększa elastyczność i wytrzymałość aparatu wiązadłowego oraz ruchomość stawów; wpływa na autonomiczny układ nerwowy, regulując jego czynność.
Masaż na innowacyjnym, japońskim łóżku masującym Aquatizer ma działanie lecznicze i przynosi odczuwalne odprężenie i ulgę przeciążonym partiom ciała. Jest idealnym połączeniem masażu i ciepła dla uzyskania znaczących efektów leczniczych oraz relaksu. Pozwala osiągnąć lepsze i szybsze efekty w ogólnym rozluźnianiu mięśni jak i w łagodzeniu objawów bólowych. Nowa jakość masażu, z muzykoterapią w tle!
Leżąc na cienkiej membranie łóżka masującego, pacjent korzysta z masażu, który wykonywany jest strumieniem wody wypływającym pod ciśnieniem przez 4 dysze masujące. Dysze te poruszają się na 7 różnych sposób znakomicie odwzorowując techniki masażu leczniczego.
Masaż na innowacyjnym, japońskim łóżku masującym Aquatizer ma działanie lecznicze i przynosi odczuwalne odprężenie i ulgę przeciążonym partiom ciała. Jest idealnym połączeniem masażu i ciepła dla uzyskania znaczących efektów leczniczych oraz relaksu. Pozwala osiągnąć lepsze i szybsze efekty w ogólnym rozluźnianiu mięśni jak i w łagodzeniu objawów bólowych. Nowa jakość masażu, z muzykoterapią w tle!
Leżąc na cienkiej membranie łóżka masującego, pacjent korzysta z masażu, który wykonywany jest strumieniem wody wypływającym pod ciśnieniem przez 4 dysze masujące. Dysze te poruszają się na 7 różnych sposób znakomicie odwzorowując techniki masażu leczniczego.
Ćwiczenia na sali gimnastycznej prowadzone przez fizjoterapeutę dla grupy pacjentów. W zależności od rodzaju schorzeń proponujemy gimnastykę kardiologiczną, ogólnousprawniającą, oddechową oraz gimnastykę dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.
Ćwiczenia w odciążeniu – rodzaj ćwiczeń fizycznych, służących zmniejszeniu obciążenia na stawy lub mięśnie, a przez to umożliwiających pacjentowi zrobienie ruchu, który bez odciążenia mógłby być niemożliwy
Ćwiczenia ogólnokondycyjne wykonywane na specjalistycznym sprzęcie treningowym pod nadzorem terapeuty ( rotor kkd lub kkg, stolik manualny, rower, orbitrek, atlas, stepper, bieżnia, wioślarz). Główny cel to poprawa wydolności organizmu oraz utrata nadmiaru wagi ciała.
Trening na rowerze stacjonarnym ze zmiennym obciążeniem stosowany głównie w rehabilitacji kardiologicznej. Jego celem jest poprawienie wydolności wieńcowej i ogólnej sprawności organizmu, u osób pozornie zdrowych jak i z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W trakcie ćwiczeń monitorowane jest tętno, ciśnienie tętnicze i zapis EKG
Ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę z pacjentem. Są one indywidualnie dobierane z uwzględnieniem problemu terapeutycznego i możliwości funkcjonalnych. W terapii wykorzystywane są różne przybory i przyrządy (np. małe i duże piłki, taśmy, dyski sensoryczne). Celem ćwiczeń jest poprawa zaburzonej funkcji pacjenta i powrót do sprawności.
Szczególnie zalecana u osób po urazach (złamania, skręcenia, uszkodzenie więzadeł), z bólami kręgosłupa), z problemami funkcjonalnymi zlokalizowanymi w różnych częściach ciała (np. w obrębie dłoni)
Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta. W terapii manualnej stosuje się techniki diagnostyczne oraz terapeutyczne w celu wykrycia przyczyn oraz opracowania metod leczenia schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Wskazaniami do terapii manualnej są m. in.: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle mięśni czy bóle głowy.
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Najczęściej stosowane naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze to 10-25%. Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów
Galwanizacja to jeden z rodzajów elektroterapii, czyli metody fizjoterapeutycznej stosującej prądy lecznicze o różnej częstotliwości, w której wykorzystuje się prąd stały. Zabiegi z użyciem prądów galwanizacyjnych stosowane są w rozmaitych schorzeniach, w zależności od umiejscowienia elektrod mogą mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne lub poprawiające krążenie.
Celem jonoforezy jest wprowadzenie do tkanki, za pomocą prądu stałego, leku ( roztworu wodnego, żelu bądź maści) o działaniu leczniczym. Prąd wywołując zwiększenie ukrwienia skóry ułatwia wnikanie cząsteczek leku do organizmu.
W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, miejscowo znieczulającym, rozmiękczającym tkankę bliznowatą.
W wyniku użycia impulsowego prądu elektrycznego dochodzi do skurczu mięśni. Zabieg wywołuje kontrolowany skurczu mięśnia z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach.
Znajduje szerokie zastosowanie w chorobach neurologicznych, gdy przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni jest zaburzone. Zabieg stosowany w leczeniu: osłabienia siły mięśni, częściowych uszkodzeń nerwów obwodowych, zaników mięśniowych, wtórnych efektów porażeń wiotkich mięśni.
W terapii prądami diadynamicznymi wykorzystuje się prąd stały oraz nałożony na niego prąd sinusoidalnie zmienny. Poszczególne prądy diadynamiczne (MF, DF,CP,LP,RS, MM) mają różne zastosowanie terapeutyczne i są wykorzystywane w celu działania przeciwbólowego, pobudzenia mięśni szkieletowych, zwiększenia ukrwienia, działania przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego.
Ten rodzaj prądów stosuje się w leczeniu: przewlekłych chorób będących następstwem urazów narządów ruchu, zespołów korzeniowych, chorób reumatycznych, osteoporozy, zapaleń okołostawowych.
(przeskórna elektrostymulacja nerwów)
Jest to zabieg z wykorzystaniem odpowiednich prądów impulsowych w celu działania przeciwbólowego. Wygaszaniu bólu następuje poprzez zmniejszenie liczby sygnałów wysyłanych przez włókna bólowe do kory mózgowej.
Zabieg stosowany w leczeniu: korzeniowych zespołów bólowych, neuralgii, zapaleń nerwów, uszkodzeń nerwów obwodowych, bólów w chorobie zwyrodnieniowej, bólów towarzyszącym chorobom narządu ruchu.
Jest to rodzaj masażu prądem bodźcowym .Podczas zabiegu jest odczuwalne wyraźne drżenie mięśni. Prądy charakteryzują się natychmiastowym działaniem przeciwbólowym, zwiększeniem ukrwienia tkanek, rozluźnieniem mięśni i obniżeniem napięcia mięśni szkieletowych. Zabieg stosowany w leczeniu przewlekłych i pourazowych chorobach stawów obwodowych i kręgosłupa
Stymulacja zdrowych mięśni, prawidłowo unerwionych, prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotz`a stosowane są często nie tylko w rehabilitacji lecz również w odnowie biologicznej i sporcie.
Terapia może mieć na celu utrzymanie siły mięśni, niedopuszczenie do ich zaniku lub zwiększenie ich masy, wytrzymałości oraz siły, poprawę krążenia i metabolizmu.
Leczenie polem magnetycznym małej częstotliwości, które przenika przez całe ciało docierając do każdej komórki. Efektem działania na organizm jest: zmiana polaryzacji błon komórkowych i lepsze przyswajanie tlenu przez tkanki, przyspieszenie procesów regeneracyjnych i zrostu kości poprzez poprawę odżywiania tkanek, poprawa krążenia obwodowego.
Zabieg stosowany w leczeniu: chorób zwyrodnieniowych stawów, chorób reumatoidalnych tkanek miękkich, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, schorzeń tkanek miękkich, stanów po złamaniach kości, zwichnięć stawów, naderwań ścięgien i torebek stawowych, osteoporozy, zaburzeń krążenia obwodowego, trudno gojących się ran.
Zabieg, w którym wykorzystuje się pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości, które wytwarza ciepło wewnątrz tkanek. ciepło endogenne powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększony przepływ krwi, pobudzenie procesów przemiany materii, przyspieszenie procesów wchłaniania tkankowego, wzrost liczby krwinek białych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie pobudliwości układu mięśniowo-nerwowego.
Diatermia daje korzystne efekty w schorzeniach, w których celowe jest stosowanie ciepła: podostre i przewlekłe choroby reumatyczne, zapalenia okołostawowe, zespoły przeciążeniowe stawów kręgosłupa i kończyn, przykurcze mięśni, przewlekłe choroby zatok, ucha i nosa, stany po zapaleniu jajników i dróg rodnych, zapalenia gruczołu krokowego w okresie remisji
Zabieg naświetlania tkanek za pomocą światła laserowego o właściwościach biostymulacyjnych w celu pobudzenia różnorodnych struktur organizmu i jego funkcji.
Dostarczona do tkanek i komórek dodatkowa energia wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu zaś zmiany w polaryzacji błon komórkowych i gospodarce tlenowej komórek, dają efekt przeciwbólowy. Lasery biostymulacyjne stosuje się w leczeniu :trudno gojących się ran i owrzodzeń, blizn pooperacyjnych, chorób narządu ruchu (choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów), uszkodzeń nerwów obwodowych oraz ich nerwobólach, chorób naczyń żylnych i chłonnych (zespół pozakrzepowy, obrzęk chłonny), złamań, zwichnięć i stłuczeń.
Zabieg z wykorzystanie promieniowania laserowego o dużej mocy szczytowej impulsu, krótkim czasie jego trwania oraz dużymi przerwami między impulsami. Wysoka moc pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego i docieranie do głęboko położonych struktur(mięśni ścięgien, więzadeł). Mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje bramki bólowe i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Wskazaniami do zastosowania HILT są: stany zapalne(ostre, podostre i przewlekłe), bóle różnych odcinków kręgosłupa i kończyn, urazy mięśni i stawów, wspomaganie rehabilitacji pooperacyjnej, choroby skóry.
Zabieg z wykorzystaniem fal akustycznych o wysokiej częstotliwości (1 – 3 MHz). Głównym efektem oddziaływania leczniczego jest „wewnętrzny mikromasaż tkankowy” oraz wytworzone endogenne ciepło, zwiększony metabolizm komórkowy. Ultradźwięki wpływając również na cały organizm, poprzez oddziaływanie na korzenie, sploty czy też zwoje nerwowe wywołują (na drodze odruchu) reakcje w narządach objętych procesem chorobowym. W trakcie stosowania tych zabiegów wykorzystuje się ich działanie: przeciwbólowe, zwiększające ukrwienie tkanek i poprawiające trofikę, zmniejszające napięcie mięśni, zwiększające rozciągliwość tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych),przyspieszające gojenie ran.
Ultradźwięki wykorzystuje się w leczeniu: zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa oraz nerwobólach, zespołów przeciążeniowych ścięgien i mięśni, zmianzapalno-zwyrodnieniowych ścięgien (np. ostrogi piętowej), przykurczów ścięgien.
Metoda wprowadzenia leku za pomocą ultradźwięków. W celu wzmocnienia działania ultradźwięków, zamiast tradycyjnego środka sprzęgającego, stosuje się żel zawierający substancje czynne − przeciwzapalne, przeciwbólowe, poprawiające ukrwienie lub ułatwiające uelastycznienie blizn. Wprowadzanie ich do tkanek za pomocą ultradźwięków zapewnia szybsze i głębsze wnikanie substancji leczniczych.
Schładzanie okolicy zabiegowej za pomocą strumienia parami azotu(temperatura u wylotu dyszy ok.-160 C) w czasie max.3 min. w celu miejscowego zwężenia naczyń krwionośnych, zwiększenia lepkości krwi, zmniejszenia procesów przemiany materii i odczuć bólowych, hamowania procesów zapalnych.
Miejscowe stosowanie zimna zaleca się w przypadku: urazów kości, stawów i mięśni, we wczesnym okresie oparzeń, w bardzo wczesnym stadium reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby reumatoidalnej tkanek miękkich, w leczeniu zapalenia stawu w przebiegu dny moczanowej, bólów stawów i mięśni w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, nerwobólów nerwów obwodowych oraz zespołów bólowych, pooperacyjnych przykurczy mięśni i ścięgien oraz zaburzeń przepływu w układzie żylno-chłonny, przygotowania do kinezyterapii.
Wszystkie zabiegi muszą zostać zlecone przez lekarza uzdrowiskowego.
Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Uzdrowisko Wieniec Sp. z o.o., ul. Brzozowa 1, 87-800, Wieniec Zdrój , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.