Odwiert naszej leczniczej wody znajduje się w Wieńcu- Zdroju na głębokości 130,9 m. Zasoby w kat. B-27m3/h. Właściwości lecznicze naszej wody wykorzystujemy podczas kąpieli oraz kuracji pitnych.
Działanie leczniczych kąpieli mineralnych jest wynikiem nie tylko składników chemicznych zawartych w naszej wodzie (siarki, wapnia, sodu) lecz także jej temperatury, czynników mechanicznych oraz samej wody.
Podczas zabiegu przez skórę przenikają z wody do organizmu składniki mineralne, zaś z organizmu do wody produkty przemiany materii, w wyniku czego organizm oczyszcza się. Związki siarki ułatwiają złuszczanie się naskórka i prowadzą do tworzenia się nowego. Po kąpieli skóra staje się elastyczna, gładka i dobrze ukrwiona.
Wody siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwalergicznie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo oraz częściowo przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Pod wpływem kąpieli z zawartością siarki następuje poprawa procesów odpornościowych, poprawia się stan chrząstek i aparatu więzadłowego.
Siarka pobudza wydzielanie hormonów nadnerczowych, wpływa na przemianę białek, tłuszczów, węglowodanów oraz działa hamująco na czynność tarczycy.
Kuracja pitna to picie wody leczniczej w celu uzyskania efektu terapeutycznego (w określonej ilości i czasie ). Działanie wody jest związane z działaniem miejscowym jej poszczególnych składników na przewód pokarmowy lub drogi moczowe oraz wprowadzeniem leczniczych składników mineralnych do organizmu.
Wody siarczkowo-siarkowodorowe i siarczanowe wprowadzone do ustroju drogą pitną wydalane są w części przez drogi oddechowe i powodują pogłębienie oraz przyspieszenie oddechu, rozszerzenie naczyń błony śluzowej dróg oddechowych, wzmagają wydzielanie gruczołów oddechowych. Powodują zwiększone wydalanie kwasu moczowego i obniżenie jego poziomu we krwi z jednoczesnym wzrostem wydalania z moczem kreatyniny i kreatyny, potasu i wapnia. Kuracja pitna przyczynia się również do obniżenia poziomu cukru we krwi i moczu, zwiększają także wydalanie acetonu i zwiększają aktywność insuliny.
Stwierdza się dobre wyniki, zwłaszcza u chorych z cukrzycą powikłaną zmianami skórnymi i wątrobowymi. W dnie moczanowej wody te powodują zwiększone wydalanie związków purynowych, w otyłości wzmagają procesy podstawowej przemiany materii, muszą być jednak stosowane w dużych dawkach od 1500-2000 ml. Wody siarczanowe działają żółciotwórczo i żółciopędnie, a w większych stężeniach działają przeczyszczająco.
Wskazania lecznicze do stosowania kuracji pitnych
Choroby przewodu pokarmowego:
Zaburzenia przemiany materii:
Przeciwskazania: