Uzdrowisko Wieniec, Wieniec-Zdrój
T: +48 (54) 272 10 00
Uzdrowisko Wieniec, Wieniec-Zdrój
Kotlina włocławska
Wybierz
datę przyjazdu
Wybierz
datę wyjazdu
Gwarancja najniższej ceny
Kotlina włocławska
Włocławek leży na styku Ziemi Dobrzyńskiej i Kujaw, w dolinie Wisły. Z centrum miasta widoczne są malownicze wzniesienia szpetalskie na prawym brzegu Wisły.

Najwyższa kulminacja tego terenu to wzniesienie św. Gotarda, mające 132,53 m n.p.m. U jego podnóża przed wiekami stał klasztor benedyktynów, a później cystersów. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Włocławka i co ciekawsze, wspinając się na wzgórze, można zdobyć odznakę krajoznawczą PTTK.

Na prawobrzeżnej skarpie Wisły w rezerwacie „Kulin” znajduje się unikalne i największe w Polsce miejsce występowania wyjątkowej rośliny: dyptamu jesionolistnego , czyli tzw. gorejącego krzewu Mojżesza. Jest to wyjątkowa bylina, która w okresie od kwitnienia do czerwieca wydziela olejki eteryczne, mające przy wysokich temperaturach właściwości samozapalne . Co więcej, wszyscy chcący powąchać kwiat muszą uważać, gdyż olejki te przy działaniu promieni słonecznych powodują poważne, choć niebolesne poparzenia skóry, objawiające się dopiero po kilku dniach. Ciekawostką jest też fakt, iż do dziś dnia nie udało się znaleźć odpowiedzi, w jaki sposób ta unikalna bylina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego znalazła się na skarpie wiślanej.

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij